Mládež HC Benátky nad Jizerou

TĚŠÍ MĚ, ŽE SI NA ZIMNÍ STADION NAŠLO CESTU HODNĚ MALÝCH DĚTÍ, ŘÍKÁ ŠÉFTRENÉR MLÁDEŽE

Koronavirová epidemie se dotkla také benáteckého mládežnického hokeje, ten nemohl plnohodnotně dokončit sezónu, navíc museli benátečtí mládežničtí trenéři upravit i start přípravy na následující hokejový ročník.

O tom všem jsme si před začátkem přípravy, kdy ještě nebylo jasno, jak se bude tato situace vyvíjet, povídali s šéftrenérem zdejší mládeže panem Mgr. Martinem Novákem.

 

Mohl byste na úvod zhodnotit mládežnické týmy zdejšího klubu. Jakou měly uplynulou sezónu?

Co se týče náboru a přípravky, tam se nám daří. Nábory se konají, chodí na ně hodně dětí. Jako trenéry jsme zapojili i nějaké bývalé hráče. Ve čtvrté a páté třídě je důležité, aby kluci měli co nejvíce zápasů. Letos jsme ještě hráli o soutěž navíc – O pohár krále Jiřího. Kluci, ročníku 2010, odehráli strašně moc zápasů. V páté třídě je na našich hráčích vidět, že je hokej baví a že jsou dobří. Jsou dobře vedení, takže se zlepšují. O mladších žácích bych řekl to samé. Pro mě nejsou absolutně důležité výsledky, zda vyhrajeme či prohrajeme, ale je pro mě důležité, jak kluci pracují v tréninku. Stále trenérům říkám, aby se střídaly pozice. Nechci, aby byl hráče ve třetí, páté nebo šesté třídě zaškatulkován jako obránce a jiný jako útočník. Byl bych nejradši, kdyby si hráči do deváté třídy střídali posty, kupříkladu, že by jeden měsíc hráli v obraně a další v útoku. Od dorostu by už kluci měli být specializováni. Také ve starších žácích jsme měli hodně hráčů. Někdy jsme nastupovali se čtyřmi lajnami, poté ale přišly nemoci a už náš tolik nebylo. Opět bylo důležité, že se velmi dobře trénovalo. Měli jsme dobré výsledky a hodně kluků si vyzkoušelo i dorosteneckou soutěž. Dorost je kapitola sama o sobě. Všichni jste asi viděli, že jsme měli fantastický tým, který prohrál jen dvakrát v sezóně. Jejich výsledky opravdu hovoří za vše. Juniorka po perfektním úvodu, po kterém suverénně postoupila do finálové části, bylo vidět, že jejich účast v této části byla pro ně obrovským skokem. Naši junioři se dokázali vyrovnat i nejlepším týmům, každému z nich sebrali nějaké body. Jediným mínusem bylo, že kluci nedokázali stabilní výkonnost prokazovat v každém zápase po celých šedesát minut. V každém utkání měli jednu třetinu nebo třeba jen deset minut výpadek, což rozhodlo o konečném výsledku. V příští sezóně musíme na tomto zapracovat, aby hráči opravdu makali po celé utkání. Naše béčko jsem v letošní sezóně neviděl, ale výsledkově to pro ně byl povedený ročník. Škoda, že přes Neratovice nešlo přejít. Tudy cesta nevedla. Zapojilo se tam ale hodně juniorů a do budoucna takto chceme, aby to pokračovalo.

Možná už to tu bylo částečně nakousnuto. Co vás nejvíce potěšilo v uplynulé sezóně?

Těší mě, že si sem na zimní stadion našlo cestu hodně malých dětí, které se nám hrnou do náboru, přijdou a zůstávají, což je pro nás strašně důležité. Strašně moc mě to těší. Přípravky jsme museli rozdělit do dvou skupin, tudíž máme malou i velkou přípravku. Mám radost, že tu hráči chtějí zůstávat, chtějí tu hrát, chtějí se zlepšovat a chtějí bojovat za Benátky. Když tohle bude fungovat, výsledky přijdou.

Je něco, co by se mělo do příští sezóny zlepšit?

Vždycky je co zlepšovat. Začíná to už od nás od trenérů. Myslím si, že máme velké rezervy „off ice,“ protože na to děti nejsou zvyklé. Bojujeme s tím, aby ve čtvrté a páté třídě byla po tréninku ještě suchá příprava. Většina rodičů a dětí nám ale řekne, že nemá čas a rychle pospíchá ze zimního stadionu. Nechci, aby dítě přišlo na hodinu na led, a pak hned uteklo. Již od nejmenších kategorií chceme, aby po tréninku následovalo deset, patnáct či dvacet minut protažení a aby děti věděli, že hokej není jen o tréninku na ledě, ale že to má i něco navíc.

Dorostenecký tým prožil velmi úspěšnou sezónu. Dostal se do baráže o nejvyšší soutěž. Co stálo za tímto velkým úspěchem benáteckého hokeje?

Tento tým se tu formoval vlastně již třetím rokem. Ročník 2003 je hodně silný. Jsou to odchovanci, místní kluci, kteří se za Benátky bili a mají je v srdci. Vždy jsme jim opakovali, že není důležité, co mají na zádech, ale je důležité to, co mají na prsou a za koho bojují. Všechno si perfektně sedlo, tým se perfektně trénoval. Vše již začalo v létě, kdy se utužila parta. Myslím si, že pomohlo i to, že kluci měli občas spojený trénink s juniorským týmem a že museli více makat. V první části sezóny nám vyšel obrat v zápase proti Kolínu, od té doby si kluci začali věřit a je jen velkou škodou, že situace v České republice dopadla tak, jak dopadla. Jsem strašně zvědavý, jak tohle svaz vyřeší. Seniorský tým Českých Budějovic na základě výsledků a toho, že v první lize dominoval, postoupil do extraligy. Uvidíme, jak se i s tímto svaz popasuje (dnes je již jasno, rozhovor vznikl před rozhodnutím svazu pozn.red.).

Nyní jsme na prahu letní přípravy před sezónou 2020/21. Jaká bude, i s ohledem na současnou koronavirovou epidemii?

Určitě bude specifická. Čekáme na to, jak se situace bude vyvíjet. Na našich internetových stránkách, youtube kanálu, jsme rozjeli tréninky, které připravují trenéři Holoubek, Škaloud a já pro všechny věkové kategorie. Koukám na počty zhlédnutí. Je mi jasné, že to asi není nic příjemného trénovat sám doma v obýváku nebo na zahradě. I pro nás je to těžké, ale snažíme se alespoň něco dělat. Příští sezóna bude asi nejvíce férová v historii, protože příprava bude pro všechny úplně stejná. Všichni budou začínat od nuly.

Bude se měnit složení realizačního týmu v nějaké mládežnické kategorii, nebo trenérské štáby zůstanou stejné, jako tomu bylo v uplynulé sezóně?

Hlavní trenéři mládeže zůstávají úplně stejní, změní se pouze asistenti. V nejbližší době vše zveřejníme. Osobně jsem vystřídal pana Slivku ve funkci ředitele Správy sportovních zařízení. Kvůli tomu se trošku stáhnu z hokejového klubu, nebudu tak často s kluky na ledě, jak jsem býval. Některé pravomoci převezme pan Škaloud, jiné pan Holoubek. Doufám, že se nám podaří angažovat ještě jednoho profesionálního trenéra, který by se věnoval těm nejmenším.

 

 

Ondřej Nejedlo